Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva åkeri, entreprenad-, industriavfall- och grustäktsverksamahet, försäljning av drivmedel och eldningsoljor samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 79 222 | 75 012 | 84 873 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 932 | 2 000 | 3 368 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 864 | 1 732 | 2 941 |
| Årets resultat (tkr) | 1 928 | 1 241 | 2 344 |
| Summa tillgångar (tkr) | 42 852 | 46 228 | 47 900 |
| Antal anställda | 7 | 7 | 7 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 79 222 | 75 012 | 84 873 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 932 | 2 000 | 3 368 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 864 | 1 732 | 2 941 |
| Årets resultat (tkr) | 1 928 | 1 241 | 2 344 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 19 154 | 20 786 | 22 192 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 23 698 | 25 443 | 25 708 |
| Tillgångar (tkr) | 42 852 | 46 228 | 47 900 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 13 154 | 14 225 | 15 984 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 8 063 | 8 662 | 8 528 |
| Avsättningar (tkr) | 1 858 | 1 614 | 1 919 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 3 753 | 4 799 | 5 890 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 16 023 | 16 927 | 15 579 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 42 852 | 46 228 | 47 900 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 707 | 690 | 673 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 2 830 | 2 536 | 2 580 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 1 458 | 1 405 | 1 388 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 7 | 7 | 7 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 11 317 | 10 716 | 12 125 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 714 | 662 | 663 |
| Vinstmarginal | 2.4% | 2.7% | 4.0% |
| Soliditet | 44.2% | 44.3% | 46.2% |
| Kassalikviditet | 94.0% | 97.5% | 105.9% |
Västbo Lastbilcentral AB ingår i en koncern med 6 bolag. Koncernmoderbolag är Fpm i Långhult AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva åkeri, entreprenad-, industriavfall- och grustäktsverksamahet, försäljning av drivmedel och eldningsoljor samt idka därmed förenlig verksamhet.